TEST: Nosič bicyklov SeaSucker Mini-Bomber

TEST: Nosič bicyklov SeaSucker Mini-Bomber

 

Hovorte si, čo chcete, ale na bicykloch prevážaných na streche auta je niečo atraktívne. Na druhej strane však nie vždy nám strešný nosič musí vyhovovať. Hlavne, ak sa jedná o nepríjemne hvízdajúce zvuky, či navýšenie spotreby. Aj to môže byť pre niekoho dostatočným dôvodom pre voľbu inej alternatívy. Takže, čo s tým narobíme? A samozrejme sú medzi nami aj tí, pre ktorých montáž ťažného zariadenia kvôli prevozu bicyklov nie je dostatočne výhodnou investíciou. Firma SeaSucker z americkej Floridy prišla z odpoveďou, a ich najnovšie riešenie nazvané Mini-Bomber, namontujete virtuálne na ktorékoľvek miesto karosérie a to pomocou nekonvenčných vákuových prísaviek.

 

Áno, nemýlime sa. Reč je o naozaj o prísavkách. Spoločnosť začala s týmto nápadom najskôr v lodnom priemysle, kde použitie vákuovej technológie „priemyselnej kvality“ umožnilo pripevniť k stenám lode všetko od prenosných stoličiek, sedákov po rôzne potápačské ústrojenstvo. Následná expanzia s využitím technológie aj v segmente autonosičov priniesla so sebou spočiatku značný skepticizmus, či sú prísavky skutočne natoľko spoľahlivé, aby udržali bicykle na streche auta. Takže k zahodeniu všetkých obáv sa rozhodlo pripevniť pár bicyklov k závodnému špeciálu série NASCAR a prehnať ich po ovále v rýchlosti 230km/h.

 

 

Je jasné, že aj nás to presvedčilo. Mini-Bomber sa zdal byť na prvý pohľad zaujímavým riešením, kedže sme potrebovali nosič, na ktorý nie je potrebná montáž ťažného zariadenia, a ktorý udrží bicykle bezpečne bez škrabancov na karbónových rámoch. Meno si tento nosič, ako inak, požičal od legendárneho bombardéra B – 2 (ak to nie je pravda, tak by to s kľudom mohla byť oficiálne verzia), kedže nosná konzola nosiča dosť výrazne pripomína tvar krídiel. Na konzole sú upevnené 4 prísavky s priemerom 15cm, každá s odolnosťou v ťahu 95 Kg! Po „napumpovaní“ všetkých 4 prísaviek a následným silovým testom odolnosti prisatia, sme si boli istí, že nosič z auta nič nedostane, pokiaľ sa neuvoľnia alebo nestratia úplne vákuum všetky 4 prísavky naraz. Z vrchnej strany nosnej konzoly sú 3 páry úchytných otvorov pripravených pre držiaky vidlice.

 

 

Súčasťou balenia sú 2 tieto držiaky pre uchytenie vidlice, čo znamená síce že je potrebné odmontovanie predných kolies, ale zároveň umožňuje uzamknutie rýchloupínacích páčiek a zabránenie krádeži bicyklov. Držiaky vidlice sú nastaviteľné podobne ako klasické rýchloupínacie páky, tz. so šrúbom na jednej a pákou na druhej strane. Nemali sme problém s uchytením viacerých typov vidlíc, a ak máte horský bicykel, budete pravdepodobne potrebovať 15mm, alebo 20mm držiak na pevnú osku. Seasucker Vám umožňuje zvoliť si aj túto možnosť v prípade potreby v objednávkovom procese.

 

 

Každé zo zadných kolies je prichytené k povrchu karosérie jednou rovnako veľkou prísavkou s Velcro páskou. Aj keď sme nemali najmenší problém so 4cm širokými páskami počas testov, Seasucker ponúka možnosť dokúpiť si výzorom lepšie pôsobiaci držiak so západkovým systémom pásiek. Tie sú taktiež o čosi tenšie, čo ocenia majitelia hustejšie vypletených zadných kolies. Prísavky sú podobne ako na prednom „krídle“ odolné v ťahu až do 95 Kg! Takže bez ohľadu na to, ktorú možnosť uzamknutia si vyberiete, Vaše zadné koleso ostane tam, kde ste ho nechali.

 

 

V porovnaní s jednoduchým systémom inštalácie nosiča na ťažnú guľu, je Mini-Bomber na tom skoro rovnako. I keď je potrebné si u Bombera zapamätať pár vecí, ktoré nie sú na začiatku celkom zjavné. To, že pre montáž a funkčnosť prísaviek je vyžadovaný čistý a hladký povrch, bude myslím každému celkom jasné. Čo by nás však na úvod vôbec nenapadlo je, že k dosiahnutiu skutočne odolného prisatia je potrebné pred každým použitím prísavky navlhčiť. Ideálne vlhkou handrou, alebo sprayom rozprášenou vodou. Molekuly vody v prísavke pomôžu vytvoriť odolnejšie vákuum a vaše bicykle zostanú na streche. Takisto je aj poradie, v akom by ste mali jednotlivé prísavky napumpovať. Po napumpovaní prísaviek je dobré sa k ním vrátiť a mini pumpy skontrolovať. Zaberie to naviac možno len 30 sekúnd, no boli sme prekvapení, keď v prísavke boli zvyšné ešte 1 – 2 ťahy pumpou, ktoré by sme si inak nevšimli. A ak sa jedná o naše bicykle, určite chceme byť všetci obozretný.

 

 

Pri demontáži nosiča sa ukazuje, že systém kontroly vákua v prísavkach je rovnako intuitívny ako na začiatku pri „dopumpovaní“. Vákuum v prísavkach sa uvoľní jemným zodvyhnutím hrany prísavky smerom nahor a umožní okamžité uvoľnenie nosiča. Všimli sme si tiež, že sila vákua v zostávajúcich ešte neuvoľnených prísavkach je taká veľká, že uvoľnená prísavka sa s pomocou ich prítlaku akoby spätne prisala k povrchu auta. Čo nám nakoniec prišlo aj celkom zábavne, hádať ktorá prísavka bráni kompletnému uvoľneniu nosiča z povrchu auta. Takže tento fakt taktiež vnímame pozitívne – Mini Bomber z auta nestratíte. A samozrejme, že to isté platí aj pre Vaše bicykle. Povedzme, že tých pár sekúnd naviac pri demontáži nosiča nám dodalo ten pocit navyše o spoľahlivosti produktu.

 

 

Záver

Náš čas s Mini-Bomberom si užívame a naozaj tento systém sa ukázal ako výborná možnosť prepravy bicyklov, bez ohľadu na to, či Vaše vozidlo má alebo nemá integrované ťažné zariadenie. Páči sa nám fakt, že nosič je namontovaný za menej ako 1 minútu, nenecháva stopy na karosérii, a nie je potrebné vykonávať žiadne modifikácie na autách. Navzájom sme si v redakcii nosič požičiavali a nikto z nás neriešil otázku dočasného uskladnenia – Mini-Bomber je kompaktný dosť na to, aby sa vošiel do kufra aj toho najmenšieho auta, ak sa práve nepoužíva. Do dnešného dňa sme nevideli viac spôsobilejší nosič bicyklov, a SeaSucker týmto systémom skutočne posunul latku vysoko.

Autonosič Seasucker Mini-Bomber si môžete zakúpiť v našom eshope na tomto odkaze

Tento článok bol prevzatý a preložený z originálnej verzie, ktorú nájdete tu

Komentáre nie sú povolené